Idiootsus 481

13. mai 2010

Anni kultuuriblogi jätkab. Seekordne asendatav tegevus on psühholoogia jaoks konflikti analüüsimine ja arutelu teemal, kuidas kirjutada MK-ULTRAst. Nagu lauluvõistluse “Pean saama Eurovisioonile, muidu suren 2010” alternatiivhääletuse saates märgiti, ei kuku Eesti Televisiooni katsed rahva muusikamaitset labastada kuidagi läbi. Ema küsis mult viimase 24 tunni jooksul korra, miks ma neid eurolaule kuulan; tahan eriteadlaseks saada või… Valgevene laulu puhul ma umbes selle avastasingi. Noh, esmalt on neil küll Estonia klaver videos ja neil on seal üks kutt võetud täpselt selliste nurkade alt, et jääb mulje, nagu oleks tegemist modelliga. Laul on kohutav, aga jälgimise tulemusel tegin kindlaks, et naistel ei lastud kordagi midagi peale saate laulda. Põnev seegi.

Üldiselt üritan ma kõik jamesbluntalsed ehk džeimsblantlased vahele jätta. Neist räägib teile Getter, kelle lemmik on keegi Tom Belgiast väga autobiograafilise lauluga. Taani JB-lasel on ka veidi šanssi, sest neil on see ainus astmeliselt laskuv käik refräänis, mis võib huvi pakkuda. Küprost esindav uelslane (Welsh) on üsna huvitav. Esmalt ma lihtsalt mõistatasin, kuidas Lilygreenil nii hea inglise keele hääldus on. Ilmselt küsivad mitmed sama. Vahepeal tundub, et mõned bluntlased oskavad isegi natuke laulda.

Praegu on mu desktop´il Notepadi (Note-bad) fail nimega “Häbi”. Alapealkirjaks võib pidada sõnajärjestust “Anni arust kuulatavate laulude eurolist”. See ei ole tegelikult täielik. Eesti panin esimesena kirja, sest sellega olen jõudnud juba harjuda. Räägitakse, et laul on enamjaolt plagiaat. Selle pärast ongi kasulik muusikaajalugu õppida, et plagiaati vältida ja üldkasutatavaid harmooniajärjestusi ära tunda. Samas areneb õppija ka ühest ajastust teise… Mõtestab ajaloo iseenda jaoks läbi. Teeb kaasa.

Esimene esinemisjärjekorra suhtes on Soome, kes on saatnud kaks Värttinä tšikki, mis on sympa. Vaatsin pilti ka ja nägin valget akordioni ja valgete kleitidega naisi. Mõistatasin, kumb oli enne: kleidid või akordion? Või  mõeldi esmalt kooslus välja. Akordion vist.

Balkan tekitab alati umbusaldust. Võtan siis Serbia laulu lahti ja selgub, et tegemist on klezmer´iga. Uurisin seda pilti kõigest läbi ripsmete ja tundus, et mingi vana üleküpsenud kiimleja on. Panin ruttu kinni. Pärast vaatasin uuesti, ühes Sombiku selgitustega, et ainus muusikastiil, millega klezmer´it edukat miksida saab, on punk. Panin uuesti kinni, aga jäi kummitama. Varsti otsisin uuesti üles. Milan Stanković on 22-aastane ja näeb väga huvitav välja. Tema juuksevärv on ebaloomulik. Suurem osa, kes minu palvel talle pilgu visanud on, on otsustanud, et kõik on eranditult jube. Ma arvasin ka algul nii, aga ta on nii mesmeriseeriv. Ta näeb välja nagu asiaat. Silmad on täiesti pilukad ja tumedad ning see soeng, mis on lahe, ja juuksejärv tohutult rõhutavad seda. Anna jõudis täiesti iseseisvalt samale järeldusele. Laul on ka tohutult kavalalt tehtud, ehkki seal pole pungiraasugi. Mulle nii meeldib, kuidas ta “Balkan” ütleb. Tal on mõnus soe hääl. Laulu story on umbes selline, et suudelda tuleb mitte üks või kaks, vaid kolm korda, sest nii on Balkanil kombes. Kaval põiming, kuigi sõna, millest esmalt üldse veel aru saada võib, on peale “Balkani” veel vaid “Belgrad”, mis õiges keeles hääldub “Beograd”. Pidu-pidu. Kahtlane on veel vaid see, kui keegi väidab, et on ulakas.

Siinne arvamus jääb tõenäoliselt üldjoontes muutumatult selliseks, et tegemist on järjekordse geipoisiga, kuigi too tüüp on lihtsalt sealtkandi Ott Lepland, andekas ning omanäoline, ilmselt soe, julge ja harjumatu definitsiooni järgi ilus. Europiidid ilmselt ei ole harjunud asiaate vaatama. Šõu on küll suhteliselt kohutav, aga seda lubas ta muuta.

Roki sfääridesse leidus ka mõni nimi. Bosnia-Hertsogovina laul on kahjuks siiski kõigest talutav, sama käib ka Türgi kohta. Neid esindab maNga (LOL), mis on kohalik tõlgendus Linkin Parkist ja usub, et neil on tüdrukutele sõnum. Ei ole! Ei tasu liiga sügavale kuulata. Kui keegi peaks kitarrisoolot ostima, siis seda pakub Poola. Ühe mitteametliku videoedastaja valikut läbi vaadates kuulasin selle algusosa ära ja tundus päris normaalne, kuigi sooloni ei jõudnud ning pole sellesse senini süvenenud. Vaatasin listi edasi, kuni jõudsin Poolani ja leidsin, et nad on superlaheda loo saatnud. Siis hakkas midagi koitma. Nimelt kuulasin ma enne ju hoopis teist Poola lugu. Mõlemad on tegelikult poolakeelsed, aga see, mida ei saadetud, on nooruslikum ja poprock. Nefer “Chciałem Zostać Sam” Juttu on sellest, kuidas keegi tahtis lihtsalt üksi olla. Laulja on võetud sellise nurga alt ja sellise silmameigiga, et ta näib peaaegu ilus. Selline morbiidselt, kuigi endale ei tahaks, olgugi et juuksed tunduvad pehmed. Tõtt-öelda on tal ilusad hambad ja muud nagu ei olegi vaja. Neil on naistrummar.

Ballaadi-inimene ma eriti ei ole. Portugali neiu oli sümpaatne, vaatasin-kuulasin ainult intervjuud, ning Rootsi tütarlapsega on umbes samuti. Vaadake tema “Idoli” audition´it. See tundus tõeliselt eriline, eriti pärast kogu seda rootsikeelset jutustamist ja loba ning tema enda kõnehääle kuulmist; see, millega ta eurolavale läheb, pole selle kõrval midagi. Horvaatia esindaja on eelkõige ilusad kelidid, laul oli talutav.

Mõtlesin siin, et Aserbaidžaanil on päris huvitavaid šansse, arvestades, kuidas selle sõnad ja pealkiri tähendavad eelkõige vaid hiina keeles midagi. Seda teevad küll paljud. Bulgaarial oleks nagu samamoodi. Ti-ti, ti-ti-ti… (Ti-ti ja triool vist. Keegi valgustaks?) Sisuliselt poolelt: mingi point on vist Kreeka laulu sõnades ning Iisraelilgi. Mõlemad on omakeelsed. Iiseael vist väärib edasipääsu. Mainimisväärsed paistavad veel ainult Hispaania – ma ei tea, miks – ning Rumeenia. Viimasel on hea ülesehitus, kaks klaverit.

Kõige parem laul on Saksamaal, kuigi enda stalker´iks tunnistamine on tõesti kahtlase väärtusega. Ärge kodus järele tehke, aga kuulutame Lena auga stalker´iks. “Satellite

Advertisements

3 kommentaari to “Idiootsus 481”

 1. Anni Ea said

  Poola ei paku kitarrisoolot. Seda annab Makedoonia FYR. Seletasin täna pikalt Rasmusele, miks see lühend seal on. Kui ei tea, aga huvitab, küsige temalt. Ma usun, et ta sai aru.

 2. Anni Ea said

  Pean veel märkima, et Iiseaeli lauljal on väga ilusad silmad. Täielik hüpnoos käib. Vaatab silma, samas ei vaata ka. Nende mustade silmadega ei saa arugi, kuhu ta vaatab. Ma loodan, et laulab seekord pihta.
  Ajas isegi mitu korda nutma. Mulle meeldib elohimi-sõna.

 3. Anni Ea said

  Aususe mõttes pean märkima, et Slovakkia “Horehronie” ning Leedu lugu olid suurepärased teise korra lood.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: