Reisikokkuvõte, potentsiaalne nr 1: Kuidas laps puhtaks pesta

3. apr. 2014

Lisadega versioon:
http://ed.ted.com/lessons/should-you-trust-your-first-impression-peter-mende-siedlecki#watch

Mnjaa, vihmavarju jagamine on Jaapanis väga tihti paariprivileeg. Milleks kirjutada nimed südame sisse, kui saab ka vihmasirmi alla? Roomas ma muidu vaevu sabinat nägin.

Pikapeale viskas reisil päris mitmest inimesest üle. Põhjuseks tuvastasin alati tegematajätmisi, mis vastanduvad sellele, kuidas oleks minu arust normaalne ja kohane toimida (kuigi tihti mitte “totally out of the ordinary“; id est minu isiku vastased scelus‘ed/sceleres, mis ent eeldatavasti pole totally impossible) ehk nagu “igaüks”! Selle asemel käituti kuidagi teisiti. Sealt edasi sai veel halbu omadusi avastada, vahest isegi külge pookida ja samuti nendele, kes algselt fookuses polnud. Vahest seda lausa seetõttu, et kindlasti on ajus käivate statistiliste uuringutel ka grupidünaamiline osa huvipunktiga, kuidas inimesed üksteisele reageerivad ehk jälgides koos isikut A ja B selgub, et B ei jää enam vait või valib nn mõttetuid teemasid. Kui tunnen B-d vähem kui A-d, jääb A puhta(ma)ks. Lisdes aga isiku C vähemalt teema “normaliseerub”.

Nädal aega sama kooslusega järjest kongis istuda läheb tõesti tüütuks, eriti kui mõndele neist raadiohääle töökoht kuuldavalt kättesaamatu on, seda viimaks märgata (ning sotsioonilist konflikt- või kontrollsuhet kahtlustada, ehkki väljaspool sulge on lisaavastus). Isegi omaenda seltskond võib väljakannatamatuks muutuda. Millest siis tuleb see, et kellegagi reisides usutakse tolle tõeline loomus tõeliselt avalduvat või vähemalt vastastikune sobivus tuvastuvat? Halvad ilmingud siis on rohkem “päris”? Kriisi- ehk stressisituatsioonis avaldub päritolupere seotuse tüüp (turvaline, konfliktne/ambivalentne või tõrjuv. Tuntud vist ka kui kiindumustüüp) ning teadvustatus, enesekontroll kaob? Mõtlemiskoht: mis on aktsepteeritav, ka iseenda käitumise puhul? Mis on endale vabandatav, kui end väljapoole vastuvõtjaks asetada?

Kummaline, et teised inimesed selle kõige juures justkui viisakad on või too tulipunkt siis oi kui efektiivne ja kasulik ning valesti tuim. Mitte õigel, vaid halval viisil. “We can change our impressions in light of new information.” Jään ootama. Saa võimetest üllatatud, Anni.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: