Tihtipeale ette kujutlesime (sic!)

22. märts 2015

419934-516e33edeaa09-large

Meelis Kodres “Pratyahara” (Prisma 2013)

Täna öösel Tallinnast Eesti poole (sic) sõites vaatasin vajaliku kiiruspiirangute jälgimise asemel hoopis tähti ega saanud kuidagi aru, kus kes on mis: Vega, Jupiter, Sirius või satelliidid. Telefon, mu kompass, oli tühi, nii et ei tea, millal uurin välja, mis kaamos on. Tõenäoliselt vaatasin läänetaevast.

Olin käsile võtnud Sappho stroofi. Mulle meeldib Sappho stroof. Sappho üksteistsilbik (nimetatud stroofitüübi tähtis osa) näeb aga välja umbes selline:

— ∪ — x — ∪ ∪ — ∪ — x

See on pärlilükkimise mäng, kus igaks helmegrupiks on mõni sõna. Selle juures jõudsin järeldusele, et puhtkvantitatiivne värss tuleb eesti keeles kergesti ebakorrektne elik ajuvaba. Keele suhtes vägivaldne, kui ühe konkreetse seeniori kõnepruuki kasutada. Kahupead kummarda!

Esmalt sain paika kaks esimest trohheust: tihtipeale. Edasi kippus pusimiseks. Sellest sai kõrvavenitamine:

419934-516e38ac8510b-thumbnail

Kodres “DNA”

“Mis verb  s i  i n  on?”

Esimene variant rütmistus umbes nii:

Tihhti-peaale etttte ku-juttttle-siiime.

Verb on vist jutlema. Siis sain aru, et si-silp pole ju sugugi pikk. Oeh. Muide, arvan, et (nn isegi pika täishäälikuga) ühesilbilised kolmanda käändkonna sõnad võivad vabalt lühikesed olla. Nii ehk on selles reas üte “kuu”?

Teise variandi aluseks oli niisiis idee, et sõna kujutlesime skeem on enam-vähem ∪ — ∪ ∪ ∪. Häälduseks arenes midagi sellist:

Tihhti-peaale ette ku-jutt-lesime.

See pole üldse Sappho stroof. Verb on siis lesime.

Siis sain aru, et süntaktiliselt on asi tobe. Katsetasin siis korralikult ühilduvad tegusõna kujutama ehk ette kujutama, aga tekkima hakkas idee mingisugusest Jut(t)a Siimest ning see pole ju üldsegi verb ehk kuidas muidu saan toda mängu mängida. Pealegi pole –si– jällegi pikk silp.

Seega leian, et puhtkvantitatiivse eestikeelse värsi tekitamine on äärmiselt piidav.

Tunduksin endale veenvam, kui oleksin värsistusega korrektselt toime tulnud.

“Aga siis olin juba unustanud, mis oli meil tihtipeale ettekujutamine sihitiseks, aga ilmselt tähed.”

Juba mõnda aega, sest Profile’i sügav muusika sain R2-s läbi, mängis taustaks Vikerraadio, kus vähemalt sel tehkel, kui tolle kanale peale keerasime, arutati minu jaoks mageda idealistlikkusega – ma olevat ju veidi küünik –, kuidas tõe kehtestamine ei tohi kunagi indiviidist tähtsam olla vms. See oli väldanud juba tükk aega, mil mina mõtlesin eelnevat teksti välja ja viimistlesin (kahjuks ilma võimaluseta märkmeid teha, sest aku oli endiselt tühi), kui rooliv ema millesti seal kuuldust kinni haaras:

“Sina veel näed seda oma eluajal. Võid näha. Järgneva 60 aasta jooksul. Mina võib-olla mitte.”

Idee seisnes selles, et ajaloostsenaarium näeb ette, kuidas järgmine tsivilisatsiooni kokkukukkumine (meenuta näiteks sumereid) pole enam lokaalne, vaid globaalne. Ressursid kurnatakse välja ja rahvas väljendab rahulolematutust. Tuleb vaat et liiga korralik mäss. Siis mina – lammas, nagu olen – mõtisklesin, et üldse pole mõtet omal lapsi saada, sest ma ei suudaks nende eest võidelda ja igatahes tooks see lõpuks nii palju valu. Vahest peaksin neid ja ennastki lõpuks tapma. Siis ma ei saaks rahuliku südamega võtta seisukohta, et inimkonna kadumine (pessimistlikkumate variantide järgi suurem osa, nii et eliit jääb alles, ma ju tahaks kõik koos minna) oleks positiivne jätkuliin. Keda peaksin veel veenma vähevõimekaks ja iibepuudeliseks jääma? Teate, paljude laste kasvatamine tõstab IQ-d. Leidlikkuse ema olla vajadus.

Isegi järgnev sotsioonikamaterjalide hulgast leitud uskumusmääratlus ei kõla nii masendavalt. See siin on vägagi neutraalne.

You imply that nature intends something. That’s just you projecting your own human notions unto something that’s utterly inhuman in every way. There is no natural equilibrium, no balanced system that we’re parts of. There is no thought behind it. Nature is purposeless, mindless, violent, self consuming chaos, only it’s so slow we barely notice it. It does not “hint” and it does not “intend” us to reproduce. We’re completely meaningless results of a 4 billion long, automatic and completely mindless process of small random changes and sifting by natural selection. Whatever purpose you see here is made up by you.” – LIE (Loogilis-intuitiivne ekstravert; sain ta siit).

Vikerraadios järgnev poliitikateemaline arutlus (mis kahjuks algas mõttetu kajaefektiga, keegi vist unustas nt kõlarid välja lülitada; koalitsiooniläbirääkimised), tekitas juurde mõtte, et anarhia oleks päris mõistlik, ehkki ma seal küll kauaks ellu ei jääks. Ilma isikliku diktaatorita?

Tallinnast…

Iga kord, kui Tallinna linna sisse sõidan, mõtlen, et küll on tore, et ma pole pae peal kasvanud.

Kui Russalka ligiduses jälle üle pika aja merd nägin – see oli juhtumisi korralike lainetega –, mõtlesin: Oi kui kena/suur sinine põld.

Käisin Viimsis laadal.

Keskmine joogahuviline (kellesuguseid minu meelest pealikest pühapäevaesoteerikud kokku toovad) on imelik. Neil on isegi dress-code. Minu jaoks on jooga dress-code: suvalised riided. Joogaks mõeldud firma/disainriideid tuleks alati vastandudes kanda, näiteks tänaval. Normaalseid inimesi nägi kah (vahest olid nad joogariided koju jätnud) ning kõvasti rohkem kui suvel Haapsalus joogafestivalil.

Öeldi, et ma ei oskavat veel kallistada. Ütleksin, et ütleja ei oska mind kallistada ja mina teda. Usun, et kallistamine ei tohiks olla lämmatav, kuid siiski südamlik. Enamasti võiks see tulla hoopis silmade puudutusest.

419934-516e336283e4a-large

Meelis Kodres “Mahat” (Prisma 2013)

Advertisements

Üks vastus to “Tihtipeale ette kujutlesime (sic!)”

  1. Anni Ea said

    Sain vahepeal targemaks, sest öeldi, et eesti keeles pole välde (tõenäoliselt) midagi sõnaülest, vaid pigem sõna piiridesse jääv nähtus. Pmst: ei saa määrata üksiku silbi kvantiteeti, arvestamata, mis sõnas ta on (või kus ta sõnas paineb), ja teiste sõnade häälikud ei mõjuta silbi kvantiteeti. Järgsilbi raskesse positsiooni panemine on kunstlik ehk põnev.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: